Gondozása:
- Cserepes bazsalikom vásárlását követően a növényt ültessük át egy jóval nagyobb cserépbe, ládába, vagy ha lehetőségünk van rá, ültessük ki szabadföldbe.
- Keressünk neki napos helyet, biztosítsunk jó vízáteresztő talajt a számára, ha nagyobb cserépbe ültetjük, válasszunk egy kicsit jobb minőségű (ne a legolcsóbb) általános virágföldet, ez tökéletesen megfelel majd bazsalikomunknak.
- Akár balkonládában konyhánk ablakában, déli fekvésű teraszunkon, vagy szabadföldben neveljük, a lényeg a jó vízáteresztő talaj, illetve, hogy a nyári melegben napi rendszerességgel öntözzük, így akár 35-45 cm magas bokrot is nevelhetünk belőle.
- Ha nem szeretnénk, hogy idő előtt magot hozzon, hajtásvégeit időről-időre csípjük vissza - annál is inkább, hiszen friss leveleit számtalan ételhez használjuk majd.
Bazsalikom |
Téli hónapokra tartalékolhatunk szárított leveleiből, ám ekkor már sajnos korántsem adja vissza azt az aromát, melyet a friss bazsalikom képes adni egy-egy ételhez.
Eredete: Indiában őshonos, ezért sajnos fagyérzékeny növényként nálunk nem telel át.
Felhasználása fűszerként: levesek, főzelékek, saláták, szószok, sültek, darált húsok, halételek, fűszeres ecetek, továbbá a mostanában igen népszerű pesto elengedhetetlen alapanyaga. Legjobb, ha a főzés vége felé adagoljuk az ételhez, ekkor őrzi meg legjobban utánozhatatlan, édeskés illatanyagait.
Gyógyító hatása: forrázata teaként gyomorerősítő, étvágygerjesztő. Felfúvódás ellen, szélhajtóként, valamint köhögéscsillapítóként is használják, valamint toroköblítőként is alkalmazható. Gyógynövényként antidepresszáns, antiszeptikus hatása miatt is alkalmazzák, friss leveleit bőrünkre dörzsölve enyhítheti a rovarcsípések utáni viszkető érzést.